Världen genom dina ögon

Med digitalt berättande stiger vi in i djurens värld för att förstå oss själva, andra och skolan bättre!
Beskrivning
Haren är bra på att springa, men kan inte flyga, och fågeln flyger vackert, men kan inte simma. Fisken simmar, men kan varken springa eller flyga! Med inspiration från djurriket utforskar vi hur våra olikheter kan bli styrkor istället för att utgöra hinder. Vi reflekterar över vilka vi är, hur andra ser oss, över våra relationer och hur vi är i skolan med varandra genom kreativa övningar, intervjuer och filmarbete. Vi väljer ett djur som speglar vilka vi är, våra känslor, styrkor och behov, och skapar sedan masker genom att klippa, rita och dekorera. Vi stiger sedan in i våra roller och talar genom våra djurkaraktärer medan vi gör intervjuer med varandra, för att sedan byta masker och prova på hur det känns att vara någon annan. Vi använder oss av digitala hjälpmedel för att skapa film och ljud för att illustrera djurens berättelser. Därefter testar vi på att skapa vår egen skola i smågrupper, som är utformad efter de behov och egenskaper som de olika djuren har, som vi sedan presenterar för varandra med video och ljud. Vi undersöker gemensamt vad det innebär att vara en god vän, hur vi kan stärka varandra istället för att såra och orienterar oss i frågor om relationer, känslor, språk och hur skolan är utformad. Genom hela processen arbetar vi med att lyssna, samarbeta och uttrycka oss på vårt eget sätt – med bild, röst, rörelse och berättande. Vi tränar på att se våra klasskamrater ur nya perspektiv, att bygga relationer och att hitta modet att stå för vilka vi är.
Målsättning
Projektet syftar till att utveckla elevernas empati, självkännedom och sociala färdigheter. Genom kreativa övningar, intervjuer och filmarbete får eleverna undersöka vad det innebär att vara en god vän, hur språk påverkar känslor och hur vi kan se och lyfta fram det bästa i andra. Eleverna får öva sig i konstnärligt skapande och får verktyg för att navigera i ett stort och komplicerat bildflöde. Projektet kan även användas som ett verktyg i skolans värdegrundsarbete mot mobbning och utanförskap genom att bygga upp en trygg och stöttande miljö för skapande, som främjar positiv kommunikation och goda relationer.
Tillvägagångssätt
Presentation av mig och mitt konstnärskap. Jag berättar om hur jag arbetar som video- och bildkonstnär, med dokumentärfilm och animation. Jag visar exempel på filmer och installationer jag arbetat med, bland annat intervjuer med anonyma personer.
Vi går tillsammans igenom projektet och läser texten ”Djurens skola”, en saga om hur olika djur försöker anpassa sig till samma skolregler, och hur detta påverkar deras självkänsla.
Eleverna får välja egna djur som ska representera dem och deras personlighet, temperament, känslor, behov eller egenskaper. Med hjälp av kartong, papper och pennor får de sedan skapa varsin mask för att illustrera djuret de valt.
Eleverna får parvis intervjua varandra i sina masker och ställa frågor till varandra, som t.ex. hur det känns att vara detta djur idag, vad de tycker om och inte, vad de är rädda för, vad de har för superkrafter eller hur de visar sina känslor. Därefter byter de roller med varandra.
Nu ska eleverna spela in sig själva eller varandra med hjälp av digitala verktyg som telefoner eller surfplattor. De kan göra ett uttalande eller skapa en kort animation med maskerna, teckningar eller rörelser.
I den andra delen av projektet ska eleverna delas in i smågrupper, där varje elev representerar djuret de valt. Utifrån sina djur ska de hitta på en gemensam skola, med regler som ser till att alla mår bra och med idéer på samarbeten mellan olika djur. De ska också presentera denna skola som en fortsättning på filmen/animationen de gjorde tidigare.
Med hjälp av korta filmer, ljudlandskap eller installationer presenterar de sina olika djurskolor.
Lokalbehov och teknik
Material som behövs: färgat papper, kartong, saxar, lim, snören, gummiband, pinnar, pennor, kritor, terp. surfplattor/iPads med inspelningsappar, anteckningsblock.
Särskilt för detta projekt
Workshopen kan hållas på svenska, engelska eller polska.
Jag kan genomföra två tillfällen av konstprojektet under en och samma dag för totalt 10 000 kr exkl. 25% moms (gäller om de äger rum på samma skola och inom Stockholm).