Om projektet

Gruppen arbetade utifrån sina egna erfarenheter av skolan och frågan: Vad betyder Fittjaskolan för dej? Under våren pågick ett skiss- och idéarbete och under två intensiva dagar i maj, skapades nio verk som installerades i en av skolans korridorer och invigdes en vecka innan skolavslutningen. I filmen delar Saadia Hussain med sig av sina erfarenheter och metoder kring att arbeta samskapande med barn och unga, och vi får följa den konstnärliga processen när ett typ av minnesmonument växer fram.

Om Saadia Hussain

Saadia Hussain är konstnär och konstpedagog med bred erfarenhet av konstnärliga och pedagogiska uppdrag i Sverige och internationellt. Hennes praktik vilar på övertygelsen om att konst är en rättighet för alla. Med rötter i Pakistan och Sverige arbetar hon i en komplex och färgstark estetik där mönster och färg fungerar som igenkännande strukturer och som verktyg för kollektiv samverkan.

Hussain har en lång erfarenhet av platsspecifik offentlig konst och har utvecklat metoder för att analysera och förstå en plats historia och framtida potential tillsammans med de människor som lever och verkar där. Hennes arbete fokuserar särskilt på att inkludera röster som ofta är underrepresenterade, vilket resulterar i konstgestaltningar som är djupt förankrade i de samhällen där de skapas

År 2018 tilldelades Saadia Hussain Stockholms stads Hederspris i Konst för sitt betydande arbete med deltagandeprocesser och konst i offentliga miljöer.


Medverkande

Konstnär och processledare: Saadia Hussain
Bildlärare, Fittjaskolan: Hannah Grees
Film och klipp: Karl Oskar Gustafsson
Projektledare Josefina Björk, Konstdepartementet
Grafik: Tegel & Hatt

Medverkande konstnärer: Elever i årskurs 9, Fittjaskolan

Mariami
Irem
Naza
Maheen
Namra
Aamna
Haza
Maria
Oranoos
Sahara
Maham
Dihan

Boka ett konstprojekt

Vill du boka en konstnär till din klass eller grupp! Sök bland alla våra konstprojekt, eller hör av dig till oss om du vill ha hjälp med ett skräddarsytt uppdrag.