KONSTNÄR

Maria Westmar

Sten, textilier, sand och skumgummi – materialen i sig har en meningsbärande roll i mitt konstnärliga arbete. Jag använder mig ofta av relaterbara material som återfinns i vår närmsta omgivning; textila material och ämnen från vad vi benämner som naturen. Mitt konstnärliga arbete kommer främst till uttryck i skulptur och installation men även text och bild. Under flertalet år har jag även arbetat i konstnärliga och kreativa processer med barn och unga.

Som konstnär arbetar jag materialbaserat i min ateljé samtidigt som jag återkommande samarbetar med andra i konst-, deltagarbaserade- och konstpedagogiska projekt för barn, unga och vuxna. Tillsammans med dansare har jag skapat scenografiska objekt för scen och rörelse. Jag arbetar gärna utomhus men framförallt arbetar jag med utställningsrummet som fond.

Textil handfärgning med naturligt förekommande pigment är en återkommande teknik och i arbetet med textilierna, färgpigmenten, stenen och skumgummit frågar jag mig om materialen är i rörelse. Hur deras inbördes förhållanden ser ut, om materialen är levande eller döda och om de har agens. Med kroppen som utgångspunkt utforskar jag hur tillsynes fasta material och rigida entiteter kan tillskrivas rörelse och förändring genom att förstå dem relationellt. Jag arbetar med installation, skulptur, text och bild där förhållandet mellan materialitet och språk är central. I den konstnärliga processen undersöker och bearbetar jag frågor som rör kropp, erfarenhet, liv, ursprung och det sinnliga.

Att som konstnär arbeta med materialet och processen i fokus innebär att befinna sig i ett testande tillstånd – en utforskande plats där jag genom den konstnärliga praktiken försöker att förstå och skapa perspektiv på vår gemensamma omvärld. I min arbetsprocess låter jag skilda material, tekniker, metoder, perspektiv och historier korsbefrukta varandra och jag drivs av att hitta släktskap mellan tillsynes olika fenomen. Det skapar en känsla av tillhörighet och en förståelse för att allt hör ihop. Det är till den här utforskande platsen som jag vill bjuda in barn och unga. Med möjligheten att ge dem ett utrymme för kreativitet, kravlöst utforskande och oväntade perspektiv; en plats där handen och huvudet kan få finnas till på andra premisser och där ”fult” får samsas med ”fint” och ”fel”.

Jag har en masterexamen i fri konst, MFA, med inriktning mot textil från Konstfack University of Arts, Crafts and Design. Jag har även tagit kurser i bland annat filosofi/fenomenologi, skrivande och genusvetenskap.



profile image
HEMORT

Region Skåne

CENTRUMUTBILDNING

Konsthantverkscentrum

PROJEKT