KONSTNÄR

Jekaterina Pertoft

Jag heter Jekaterina Pertoft och är bildkonstnär, illustratör och dockteaterkonstnär. Jag är född i Sankt Petersburg och flyttade till Sverige 1999. Sedan 2002 driver jag min egen konstnärliga verksamhet och sedan 2006 även Marielunds dockteater, där jag skapar dockor och scenografi samt spelar i föreställningarna.

Jag arbetar med flera olika konstformer och tycker om att låta dem mötas. Måleri, teckning, illustration, grafik, skulptur och dockteater är olika delar av min konstnärliga praktik. Jag tycker särskilt om att utveckla idéer genom att prova material och tekniker.

Jag har också lång erfarenhet av att undervisa i konst och har arbetat med barn, ungdomar och vuxna i olika pedagogiska sammanhang. För mig är det viktigt att skapa en trygg och nyfiken miljö där deltagarna vågar prova egna idéer och hitta sina egna lösningar.

Jag utbildade mig vid Repin-institutet i Sankt Petersburg, där jag studerade grafik och illustration under sex år och tog min examen 1995.

Efter utbildningen fortsatte jag att arbeta professionellt som konstnär och illustratör. Sedan 2002 driver jag egen konstnärlig verksamhet i Sverige. Jag är medlem i KRO och har sedan 2007 varit medlem i Uppsala Konstnärsklubb.

Under åren har jag arbetat med bland annat måleri, porträtt, illustration, grafik och scenografi. Jag har gjort porträtt på uppdrag av bland andra SLU, Uppsala universitet, Akademiska sjukhuset, Svenska kyrkan och Uppsala tingsrätt. Jag har också arbetat med illustrationer och andra konstnärliga uppdrag.

Sedan 2006 driver jag Marielunds dockteater, där jag skapar dockor, scenografi och föreställningar samt medverkar som spelande dockteaterkonstnär.

Parallellt med mitt eget konstnärliga arbete har jag under många år undervisat i teckning, måleri och andra konstnärliga tekniker för barn, ungdomar och vuxna. Jag har också hållit workshops i olika konstnärliga tekniker och sammanhang.

Jag arbetar både med två- och tredimensionellt skapande och tycker om att kombinera olika material, tekniker och uttrycksformer. Jag är särskilt intresserad av hur en idé kan förändras när man går från bild till fysisk form.

I mitt arbete med dockteater skapar jag själva dockor och scenografi. Där kombineras bildkonst, skulptur, konstruktion, berättande och sceniskt arbete. Jag tycker om att undersöka hur en figur kan få liv genom form, material och rörelse.

Jag arbetar även som målare och illustratör. Som illustratör tycker jag om att gestalta berättelser och skapa visuella världar kring dem. Mitt arbete med dockteater har samtidigt påverkat mitt sätt att tänka kring illustration och figurskapande – en bild eller figur kan utvecklas vidare och bli något man kan röra vid, bygga, manipulera och använda i en berättelse. Därför började jag också intressera mig för Automata – en rörlig skulptur.

I mina workshops vill jag ge deltagarna möjlighet att själva undersöka och skapa. Jag visar tekniker och hjälper till med praktiska problem, men försöker samtidigt lämna utrymme för varje deltagare att utveckla sin egen idé. Jag tycker att det är viktigt att barn och ungdomar får uppleva att det finns flera möjliga lösningar och att deras egna idéer är värdefulla.

profile image
HEMORT

Region Uppsala

PROJEKT