Det omöjligas museum
Vi skapar en gemensam utställning med modeller av omöjliga konstverk!
Beskrivning
Är allt möjligt inom konsten? Ja och nej! Även om det faktiskt bara är fantasin som sätter gränsen för vad ett konstverk kan vara, blir vissa projekt alldeles för dyra eller för svåra för att faktiskt genomföra. Men i Det omöjligas museum blir även det otänkbara möjligt!
Utifrån våra egna idéer ska vi skapa en modell till ett konstverk som helt saknar begränsningar. Kanske ett museum på havets botten eller en skulptur som växer i hundra år? Genom att föreställa sig konstverk som är för stora, för långsamma, för komplexa eller helt enkelt omöjliga att genomföra rör vi oss bortom vardagens begränsningar för att fritt utforska vår fantasi. Vi fokuserar på vad verket kan vara, varför det ska finnas och vilken plats det ska ha i världen snarare än hur det skulle kunna byggas.
Tillsammans bygger vi upp Det omöjligas museum, en tillfällig utställning som utgår från idén om att alla konstverk inte behöver förverkligas för att kunna existera. En modell, en skiss eller en berättelse kan ibland vara början på ett konstverk – eller vara själva konstverket i sig.
Målsättning
Projektet uppmuntrar fantasi, kreativitet och modet att tänka bortom det omedelbart möjliga. De får träna på att utveckla idéer, fatta konstnärliga beslut och omsätta en tanke till en visuell representation. De introduceras också till tredimensionellt modellskapande, skala och proportioner.
För äldre elever kan arbetet även innehålla matematiska moment, exempelvis skalberäkningar och relationen mellan modell och verkligt format.
Genom att tillsammans bygga upp Det omöjligas museum får eleverna också arbeta med rumslighet, scenografi och utställningsgestaltning samt reflektera över hur placering och sammanhang påverkar upplevelsen av ett konstverk.
Samtidigt får eleverna en bredare förståelse för konstnärens arbete – från idé och modell till utställning – och utvecklar sin förmåga att tänka abstrakt, visualisera det som ännu inte finns och kommunicera idéer genom bild, form och rum.
Tillvägagångssätt
Presentation av konstnärens arbete genom exempel på både genomförda verk och projekt som existerar som modeller, skisser eller idéer.
Kort introduktion till konstvärlden: Vad gör en konstnär? Vad är skillnaden mellan ett museum och ett galleri? Hur presenteras konstverk för en publik? Vad är en utställning och varför skriver man titlar och informationstexter till konstverk?
Gemensamt samtal: Är allt möjligt inom konsten? Finns det konstverk som är för stora, för dyra, för långsamma eller för svåra att genomföra?
Fantasiövning: Kan ett konstverk vara större än en stad? Kan det ta tusen år att skapa? Kan det byggas på månen? Kan det vara osynligt? Kan det bestå av moln? Syftet är att uppmuntra eleverna att tänka bortom det omedelbart möjliga.
Idéarbete där eleverna utvecklar sitt eget omöjliga konstverk genom att fundera över titel, plats, storlek, material och tidsåtgång.
Skapande av modell, fragment eller annan fri representation av verket. Modellen behöver inte visa hela konstverket utan kan fokusera på en detalj, ett utsnitt eller en symbolisk representation.
Gemensam uppbyggnad av Det omöjligas museum. Verken presenteras med titel, mått, uppskattad tidsåtgång eller status. T.ex. pågående, framtida eller omöjligt (just nu).
Rundvandring och samtal kring de skapade verken. Vilket verk i museet skulle du helst vilja se på riktigt?
Gemensamt samtal: Vad är ett konstverk? Måste ett konstverk bli verklighet för att kunna existera? Varför skapar konstnärer ibland verk som inte går att genomföra?
Lokalbehov och teknik
Klassrum eller ateljé med arbetsbord.
Projektor eller skärm för presentation av konstnärens arbete.
Vägg- och/eller golvyta för den avslutande utställningen.
Tillgång till grundmaterial såsom papper, kartong, sax, lim, tejp och enklare byggmaterial.
Särskilt för detta projekt
Projektet kan anpassas efter elevernas ålder och genomföras i format om 120 eller 180 minuter. För yngre elever ligger fokus mer på fantasi, berättande och rumslighet. För äldre elever kan större vikt läggas vid konstnärlig intention, modellbygge och relationen mellan idé och färdigt verk.