PROJEKT

Kökshandduk som canvas –  ett samtal om minnen och mat

I det här projektet placerar vi maten i centrum och sätter igång en konstnärlig process.

Beskrivning

Att mat och måltider helst ska delas med andra vittnar de flesta kulturer om. Genom maten visar vi omtanke och kreativitet, och vi kan lära oss om andra traditioner. Mat kan i högsta grad vara en estetisk upplevelse, både visuellt och genom andra sinnen. Ibland känns istället mat konstig och främmande, rent ut sagt äcklig. Matvanor och råvaror är också en viktig del av de stora omställningar som vårt samhälle står inför på grund av klimatkrisen.

I det här projektet placerar vi maten i centrum och sätter igång en konstnärlig process. Vi delar minnen av måltider, råvaror och recept som betyder något för oss, och målar bilder av mat på kökshanddukar.

Vi startar i ett samtal om mat och de minnen vi har av olika måltider. Elevernas minnen och smakupplevelser får leda vägen. Vad är gott, mindre gott, lyxigt, ovanligt? Därefter får var och en ringa in en måltid eller ett recept som betyder något extra för dem. Kanske finns det en koppling till en speciell person eller plats? Deltagarna bestämmer fritt vad de vill gestalta på sin kökshandduk.

Kökshanddukarna som vi använder som canvas är färdigpreppade med boklim för en hårdare yta. Det finns en handduk per elev. Det här projektet kan mynna ut i individuella konstverk, eller i ett större, gemensamt verk som kanske får hänga i matsalen.

Målsättning

Eleverna uppmuntras att våga samtala om mat och berätta om sin personliga smak och sina minnen. De får reflektera kring vad mat kan innebära i olika sammanhang, något som medvetandegör den egna relationen till mat. En viktig målsättning är att eleverna inspirerar varandra till att våga gestalta sina upplevelser. Att använda en kökshandduk istället för en traditionell canvas gör att eleverna kan släppa prestationsångesten och experimentera sig fram. I slutet av projektet får var och en berätta om sitt motiv och dess bakgrund.

Tillvägagångssätt

Jag kommer att presentera projektet utifrån mitt verk My abuelas food secrets och berätta hur det verket tog form från början till slut.

Därefter ställer jag frågor till gruppen där de som vill får dela sina upplevelser och minnen av mat. Vi skriver upp stödord från samtalet på tavlan för att skapa en bredare kontext mellan minnen och mat.

Eleverna väljer sedan ett ord från tavlan eller ett eget minne de vill gestalta. Sedan fortsätter samtalet i mindre grupper en stund.

Därefter målar var och en sitt motiv på en kökshandduk i akryl.

Lokalbehov och teknik

Bildsal, akrylfärger och penslar tillgängliga för alla elever.

Bord och stolar för grupper om fyra personer.

PROJEKT

Region
Välj årskurs
Välj tema