Låt rädslan ta form
Vi gör en gemensam lerskulptur av det som skrämmer oss!!
Beskrivning
Spindlar, höga höjder, ormar, mörker under sängen och djupa vatten. Det som känns läskigt vill vi helst inte veta av. Men vad händer om vi istället låter rädslorna visa vägen?
I Låt rädslan ta form arbetar vi med olika sorters lera och naturmaterial, först enskilt och sedan tillsammans, för att ge kropp åt det som skrämmer oss. Under tiden samtalar vi om vad vi tycker är läskigt och hur det känns och får på så vis öva vår lyhördhet och respekt, för både oss själva och varandra. Vi lär oss att arbeta skulpturalt i formandet av vår egen rädsla, och övar oss sedan i samarbete och konstruktion när allas skulpturer ska sammanfogas till ett större, kollektivt verk. När vi är klara har vi en gemensam skulptur av våra rädslor!
Genom att hitta inspiration i det som skrämmer oss, forma det med våra händer och utforska det tillsammans i en avväpnande och lekfull process kanske till och med det allra mörkaste mörker kan bli lite mindre skrämmande.
Målsättning
Projektet uppmuntrar eleverna till att utforska och ge uttryck för sina känslor och rädslor, och att visa respekt och lyhördhet mot andras. De får utveckla sin kreativitet både individuellt och gemensamt, testa på olika sorters leror och tekniker för att arbeta skulpturalt, samt samarbeta i teknik och konstruktion.
Tillvägagångssätt
Kort presentation av min konstnärliga praktik där jag visar bilder och berättar om hur jag brukar utgå från mina rädslor i val av motiv. Vi diskuterar gemensamt exempel på vad en rädsla kan vara. Jag formar en orm i lera som ett exempel på en av mina rädslor.
Eleverna får skapa individuellt i lera, antingen med flera mindre skulpturer eller med en och samma under längre tid. Utöver leran får eleverna även arbeta med naturmaterial som pinnar och stenar, som de kan tillfoga sina skulpturer.
Därefter ska eleverna börja samarbeta för att färdigställa sin stora, gemensamma skulptur. De får använda en stomme som jag har med mig för att sätta ihop de mindre skulpturerna och själva utforska hur det ska konstrueras för att allas delar ska få plats och synas.
När vi är klara samlas vi runt skulpturen och betraktar vårt gemensamma verk för en frågestund och utvärdering. Den som vill dela med sig av berättelser om sin rädsla får gärna göra det. Vi funderar också på om vi vill ge skulpturen ett namn, eller en kort saga.
Lokalbehov och teknik
Rum med stolar och bord, tillgång till vatten i närheten för att tvätta av leran från händerna.
Särskilt för detta projekt
I detta projekt är vi två konstnärer som kommer att jobba med eleverna , Zara Zetterquist, initiativtagare, och Pia Bruer ( se mer info under hennes konstnärsprofil).
Arvodet avser två pedagoger.
Vi behöver tillgång till rummet för förberedelser 30 min innan och 30 min efter för städning.
Projektet kan med fördel kopplas till ämnena svenska eller engelska där eleverna kan utveckla sina skulpturer genom att utveckla deras karaktärer och skriva berättelser om dem