ARTIKEL

DEBATTARTIKEL: När politiken blir absurd får barnen betala priset!

Bildkonst Sverige skriver i dagens debattartikel om Konstdepartementet.


I ett samhälle där AI-genererade bilder ökar explosionsartat och barn och unga överflödas av manipulerade bilder kommer den enda aktör som kopplar ihop bildkonst med skolan tvingas stänga ner.

Vi lever i ett samhälle där bilder ersatt text som det bärande mediet. Men trots det saknas insatser för att stärka bildkunnigheten hos barn och unga. I detta vakuum har organisationer inom det fria kulturlivet på eget bevåg startat Konstdepartementet, en efterfrågad verksamhet där skolelever lär sig skapa och förstå bilder tillsammans med konstnärer. Verksamheten har i brist på verksamhetsstöd drivits som ett projekt och nu är pengarna slut.

Regeringen satsade nyligen 50 miljoner kronor på Skapande skola, men utan fungerande förmedling mellan konstnärer och skolan når de medlen inte fram. Inom scenkonst, musik och museer finns regionala verksamheter som garanterar detta, men bildkonsten, som är central för barn och ungas bildkunnighet, står helt utan.

Kulturministern uppmanar till ökad privat finansiering av kulturen. Och Konstdepartementet försökte. 40 privata stiftelser och mecenater sa nej – med den gemensamma motiveringen att de grundläggande strukturerna för kultur bör finansieras av det offentliga.

Nu står vi i en situation där regeringen satsar på Skapande skola, men bildkonst inte kan nå ut. Barn och unga lämnas ensamma med att hantera de bilder som påverkar deras känslor och lagras i deras minnen. De lämnas utan tillräcklig kritisk kunskap för att genomskåda dem, eller visuellt språk som gör att de själva kan delta i det bildbaserade samtalet.

Magdalena Malm, generalsekreterare Bildkonst Sverige